U sklopu provedbe projekta „Regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu-Industrija 4.0“, u Srednjoj strukovnoj školi Samobor danas je održana stručna konferencija 'Obnovljivi izvori energije – temelj industrije 4.0', na kojoj sudjelovali poduzetnici, stručnjaci i znanstvenici, ali i učenici koji će se educirati u budućem Centru izvrsnosti za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije čija se gradnja zahuktava u neposrednoj blizini škole.

Glavni koordinator projekta Krunoslav Pilko istaknuo je kako izgrađujemo tri centra izvrsnosti u Velikoj Gorici, Samoboru i Dugom Selu u sklopu velikog jedinstvenog centra kompetentnosti , a da je svaki od njih centar izvrsnosti za svoje područje. Tako je Velika Gorica centar za CAD/CAM tehnologije, Dugo Selo je za robotiku, a ovaj centar u Samoboru je za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije. Upriličen je susret znanosti, gospodarstva, ravnatelja, stručnjaka iz strukovnih škola područja obnovljivih izvora energije radi razmjene iskustva u području primjene raznih tehnologija proizvodnje obnovljivih izvora energije koje će imati priliku upoznati i učenici tijekom nastavnog procesa. Pored profesora znanstvenika, udio u prezentacijama će imati i tri vrlo gospodarstvenika koja će odgovoriti na pitanje, prvo, jesu li naši učenici po znanjima koja steknu tijekom obrazovanja sposobna za rad, jesmo li mi koji radimo u školama na pravom putu i kako zajednički i u sinergiji sve to skupa posložiti da učenici kada izađi iz škola što više odgovaraju zahtjevima struke.

Zatim se obratio ravnatelj Srednje strukovne škole, Davor Škiljan koji je u svom kratkom izlaganju iznio činjenice da je priča počela 2018. godine, a sada 2022. godine, Srednja strukovna škola regionalni centar kompetentnosti dinamikom i tempom se odvija savršeno, u projekt se ulaže oko 113 milijuna kuna, dok će ovdje u Samoboru biti uloženo otprilike 26 milijuna kuna. Cijeli objekt bit će gotov u travnju 2023. godine, a u prosincu 2023. godine bi cijeli Regionalni centar kompetencija sa ovim centrom u Samoboru trebao doći i u redovno školstvo. Nakon toga, hoćemo li biti kompetentni, regionalni i izvrsni, to ovisi samo o našoj školi.

Ravnatelj je dodatno naglasio da svi gradovi Zagrebačke županije imaju 9 srednjih škola i svi će biti dionici ovog procesa, tak će sva djeca od Ivanića i Dugog Sela do Velike Gorice dolaziti ovdje učiti o obnovljivim izvorima energije, senzorici i automatici, kao što će i naša djeca odlaziti na robotiku u Dugo Selo i CAD/CAM u Veliku Goricu, i to čini ovaj projekt jedinstvenim na našem području. Osim na zgradu i koja je svima vidljiva, u školama se radi i na modernizaciji 8 kurikuluma, i radimo na mnogim mikrokvalifikacijama koje bi trebale kasnije obrazovati i obrtnike u potrebnim područjima. Oprema će simulirati i realne uvjete, automatizacija će biti organizirana kao u velikim tvornicama, unutra će biti senzori i roboti, učenici će raditi kao da su u pravoj tvornici. Suština cijele priče je da se djeca kada izađu iz škole ne suoče u realnom sektoru s nečim što im je potpuno nepoznato, nego da imamo realnu situaciju kao i vani.

Što se tiče obrtnika, Srednja je strukovna škola orijentirana na Samobor i Svetu Nedjelju, nešto i Zagreb, povezanost s našim obrtnicima je izrazito snažna, oni dolaze ovdje, doniraju, dolaze u školu, raspituju se o djeci, traže djecu, imaju oslonac u našim nastavnicima mentorima i pratiteljima stručne prakse, što je danas iznimno važno.

Obratio se i ravnatelj Srednje škole Velika Gorica Miroslav Antolčić, koja je nositelj projekta. Ravnatelj je istaknuo da je misao vodilja cijelog projekta digitalno, zeleno, obnovljivo, ustvari, otvaramo teme koje nas očekuju i koje će biti sve aktualnije u stvarnom životu svih nas u skoroj budućnosti, a s druge strane pripremamo na neki način područja u obrazovanju koja trebamo radi naših učenika. S ciljem da ostvarimo poveznicu između učenika, poslodavaca i osiguravanja mogućnosti kvalitetnog i modernog obrazovanja. Poslodavci takve učenike žele objeručke prihvatiti jer znaju kolika njihova vrijednost. Istaknuo je kolika je vrijednost dobre osmišljenosti projekta, razgranatog na tri škole koje će u budućnosti ostvarivati velik iskorak prema naprijed.

Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i fondove Europske unije Zagrebačke županije, Damir Fašaić, ukratko je pojasnio da je ovaj projekt jedan od najvrjednijih projekata, kako financijski jer od ukupne vrijednosti projekta, 113 milijuna kuna, 35 milijuna kuna daje Zagrebačka županija, ali njegova prava vrijednost je u tome što će se dogoditi nakon što se izgrade sva tri centra, očekujemo da ćemo proizvoditi najkvalitetniju radnu snagu, mlade ljude koji će biti pokretači gospodarstva i Zagrebačke županije, a i šire. Nabavljamo također i najbolja izdanja nove tehnološke opreme, ali ulažemo i u učitelje koji će prenositi svoje znanje i na taj način vjerujemo da će centar uspješno krenuti sa radom, stvarati stručne mlade ljude. Tako će i poduzetnici imati svoju korist i biti konkurentniji i napredniji na svojim tržištima u županiji, a i šire.

Gradonačelnica grada Samobora Petra Škrobot istaknula je da je ovo veliki projekt za sve Samoborce, da je izrazito sretna što se jedan dio projekta provodi u Srednjoj strukovnoj školi na koju su svu Samoboru izrazito ponosni jer velik dio poduzetnika zapošljava upravo mlade ljude obrazovane u našoj ustanovi.

Ravnatelj Srednje strukovne škole Samobor, Davor Škiljan, u svom se govoru dotakao povijesti Srednje strukovne škole, važnost tradicije obrazovanja u Srednjoj strukovnoj školi, na uspjehe samoborskih učenika na svjetskim razinama, posebno ističući inovativno, zeleno, digitalno. Kratko se osvrnuo na ostvarene EU projekte poput izrade jedinstvenog kurikuluma Pametne kuće. Sada se u Srednjoj strukovnoj školi provodi jedinstven projekt Regionalnog centra kompetentnosti sa sjedištem u Velikoj Gorici, odnosno u tri centra izvrsnosti u Velikoj Gorici, Dugom Selu i Samoboru. Na više od 700 metara kvadratnih, u zgradi koja se gradi uz samu školu, a trebala bi biti završena u travnju mjesecu sljedeće godine, bit će opremljene tri učeće tvornice u kojima će učenici biti u simuliranim uvjetima kao da su u pravoj tvornici. Naglasio je i činjenicu da koliko ćemo biti kompetentni, izvrsni i regionalni ovisi isključivo o nama. Radi se o kapitalnoj investiciji od 113 milijuna kuna, od toga je 80 milijuna kuna od EU, a čak 33 milijuna kuna dolazi od Zagrebačke županije i baš zato ne postoji grad i županiji koji nije partner ili dionik RCK. To je jedan višestruko koncept koji se temelji na inteligentnom održavanju strojeva i uređaja sa ciljem autonomnog komuniciranja i u konačnici autonomnog donošenja odluka u realnom vremenu, a naravno, rezultat mora biti stvaranje dodane vrijednosti. Sve tri lokacije bit će u funkciji točno za godinu dana, a na tome putu radi se na izgradnji, opremi i edukaciji.

Ravnatelj agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, gospodin Mile Živčić, u svom je obraćanju najprije uputio čestitke ravnatelju i cijelom timu za uspostavu Regionalnog centra kompetentnosti ističući kako je trebalo znanja, hrabrosti i odvažnosti napisati ovakav projekt, pokrenuti ga i učinkovito nastaviti u tom tempu. Istaknuo je i veliku ulogu osnivača, Zagrebačke županije koja također podnosi veliki financijski teret samog projekta. Posebno se osvrnuo i na temelje svake obrazovne ustanove, a to nisu zgrade i oprema, već na sadržaje i nastavnike koji će svakako, obzirom na tradiciju i uspjehe triju škola, biti temelj ovog centra.

Na konferenciji se među ostalim govorilo i o energetskoj tranziciji, pohrani i pametnim rješenjima, deplinifikaciji, centraliziranim toplinskim sustavima te o tome kakve stručnjake trebamo. Održana je i panel rasprava na temu 'Obnovljivi izvori energije u strukovnom obrazovanju: Jesmo li na dobrome putu?'

 

IZVOR: www.struka-zove.hr (AUTORICA: Vladimira Majdandžić)